19OcakSiteLogo
Bu site, iki amaçla hazırlandı. İlki, Hrant Dink’in aramızdan çekilip alınmasına giden süreci ve sonrasını unutturmamak. Bu, resmî görevlilerin, kışkırtıcıların, medyanın, ırkçı katillerin elbirliğiyle yürüttüğü bir süreçti. Hrant düşmanlaştırıldı, kıstırıldı ve sonunda vuruldu. Birileri, katilleri yetiştirdi, hazırladı, planladı, birileri göz yumdu, birileri arka çıktı, birileri delilleri kararttı, suçluları, kusurluları korudu. Ne duruşma önlerindeki saldırılar gelişigüzeldi ne gazete-TV haberleri. Bugün bunları çok daha sağlıklı biçimde biraraya getirebilecek bilgiler edindik. Hepsini yeniden hatırlamak ve nasıl bir gaddarca tezgâhın Hrant’ı bizden aldığını komplekssizce görmek şart. Yani "eğitim şart". Sitenin ikinci amacı, Hrant Dink suikastına ilişkin haber, yorum yazacak, döküm yapacak gazeteci ve araştırmacılara mümkün en geniş bilgiyi anlamlı bağlantılarıyla birlikte sunmak.
sayfa 1
sayfa 2
sayfa 3
sayfa 4
sayfa 5
sayfa 6
sayfa 7
sayfa 8
sayfa 9
sayfa 10
sayfa 11
sayfa 12
• 2004’ün 6 Şubat’ında Agos’ta, Gaziantepli Hripsime Gazalyan’a dayanılarak, Sabiha Gökçen’in, 1915 katliamı sonrasında evlat edinilen Ermeni çocuklarından biri olduğu yazıldı.

• 15 gün sonra Hürriyet bu haberi manşetine taşıdı. Herhalde iki hafta kadar düşünmüşlerdi. Gazete ertesi gün de, Gökçen’in Boşnak olduğunu ilân edecekti. Ancak “Ermeni değil Boşnak” haberinin yanında Gökçen’i yakından tanıyan Pars Tuğlacı’nın görüşlerine yer verilmiş, Tuğlacı Agos’un haberini desteklemişti.

Hürriyet’teki haber üstüne Genelkurmay hemen ertesi gün müdahale etti. Ordu, Gökçen’in Ermeni olduğunu ileri sürmenin “habercilik” diye nitelenemeyeceğini bildiriyor, ilk Türk kadın pilotun kökenini tartışmanın “millî bütünlüğe ve toplumsal barışa katkısı olmayacağını” ilân ediyordu.

Hürriyet, Sabah, Akşam ve Cumhuriyet gazeteleri Genelkurmay’ın açıklamasına arka çıktılar. Milliyet, “Ermeni iddiasını ilk uçuş tarihi çürüttü” dedi, Aynı gazetenin yazarı Melih Aşık’a göre “Gökçen’in Ermeni olması ihtimali yok”tu. Akşam, “Gökçen Ermeni değil Bosnalı” diye yazdı.

• Yine Milliyet’te Hasan Pulur, bu vesileyle Hrant’a doğrudan saldırdı. Ondan “Türkçe’yi iyi bildiği anlaşılan...” diye sözedip Hrant’ı sanki bir yabancıymış gibi takdim etti. Pulur’a göre Hrant, “Cumhuriyet ve Türkiye düşmanı bir Ermeni”ydi!

Cumhuriyet’te İlhan Selçuk, “Ermenilerin ortalıkta bırakıp kaçtıkları çocuklardan sayılıyor Sabiha” diye yazdı. Katledilen, sürülen bir halkı aşağılamayı kendine yedirebilmişti.

BÜTÜN METNİ (.doc) İNDİRİN

HRANT OLACAKLARI ANLATIYOR

HRANT İÇİN ADALET İÇİN FİLMLERİ

19 OCAK'TAN 19 OCAK'A BELGESELİ

HRANT İÇİN ADALET İÇİN (Hrant'ın arkadaşları)

HRANT DİNK VAKFI

AGOS GAZETESİ