Pek az meslek için böyledir, gazetecilik mesleğinin iç sorunları, neredeyse herkesi ilgilendirir. Çünkü bu işin doğru dürüst yapılmayışı hepimizin hayatında birşeylere mal olur. Aşağıdaki yazılar, hepimizi ilgilendiren gazetecilik kabahatleri, hattâ suçlarına ilişkin. Başlıklarına tıklayarak yazılara ulaşabilirsiniz. Ama eğer gazetecilik yapıyor ve bu işin nasıl doğru dürüst yürütülebileceğine kafa yoruyorsanız, gazetecilik ilkelerinin pekâlâ uygulanabilir, uyulabilir basit kurallar olduğunu görebilmek için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca, "Ufak Ufak" bölümünde de mevzuyla ilgili yazılar olduğunu belirteyim.


  Milliyet okur temsilcisinin bir yıllık eserinden ombudsmanlıkla, medya eleştirmenliğiyle bağdaşmayan, aksine, bu kavram ve işlevlerin içini boşaltan, hattâ bunları karşıtına dönüştüren unsurları seçip inceledik.

 

Yedi bölümlük bir dizi."Korkunç iddia" bakalım izlenecek mi?
Ağrıspor kulübü Başkanı Naci Aslan, Ağrı Valisi Cumhur Ersoy'un kendisini ölümle tehdit ettiğini ileri sürerek Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdu...

İrtica dedektörü işbaşında: Tam da 29 Ekim'de...
Galatasaray'ın genç yıldızı Emre Belözoğlu'nun otomobiliyle Kadir Çetin'e çarpıp beş çocuk babası Çetin'in ölümüne yolaçması nası bir haber oldu?

Formamıza haç koydular, Star'dan kaçar mı?
10 Kasım 2000'de Star gazetesi, Atatürk'ü bile tek sütuna itme pahasına, "Bu nasıl forma?" diye bir manşet attı. Konu, bilgisayar oyunu FIFA-2001'de Türk millî takımının formasında beyaz bir haç bulunduğu keşfi!

Sabah gazetesi ne iş yapar?
Bir milyon dolarlık sünnet düğünü sahibi için, 150 köye sahip aşiret reisi de olabilir, tombalacılıktan başlayıp müteahhitlikten voliyi vurmuş türedi de olabilir. Kim ortaya çıkaracak hangisinin doğru olduğunu? Coni mi?

Birer kliptir bizim gazetelerimiz...
"Hayata Dönüş" operasyonu gibi günlerce manşetten verilmiş bir olayın devamı niteliğindeki ("takip") haberlerin verilmeyişine ne demeli?

Derin gazeteci ve e-business
Kasetçiler, Kanal D'yi arayıp numara bırakın. ıyi müşteri var... Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni, Recep Tayyip Erdoğan'ın ajitasyon konuşmasını içeren kaseti Kanal D'ye kimin sızdırdığını merak etmiş.

Sizin tedaviye ihtiyacınız var
Antik tiyatroda, geleneksel halk danslarından uyarlama bir büyük gösteriyi seyretmeye gelen bakan ile eşini görünce, kadının "frikik" vereceğini öngören acar muhabirim benim! Seni seviyorum.

Medyanın depremle imtihanı
Hükümet yağlaması, "şimdi yapmasan olmaz" dayaması... Deprem konusu, bir tür "protokol haberi" muamelesi görüyor.

Polis-medya: Tehlikeli ilişkiler
Şantajcıların elindeki seks kaseti muhabirlere aktarılmış. Hürriyet gazetesinin Tempo dergisinden aktardığı bir haberi konu edelim ve memleketimizde polis-medya ikilisinin tehlikeli ilişkilerinin nelere yolaçabileceği konusunda titreyip kendimize dönelim.

CNN Türk açıklama yapmalı
CNN merkezi, Afganistan'dan haber veren muhabirlerinin haberlerinin sonunda mutlaka 11 Eylül saldırılarını, Afganistan'ın şu anki durumundan teröristleri barındıran Taliban'ın sorumlu olduğunu hatırlatmalarını istedi.

Haber döner dolaşır...
BBC'den çıkıp NTV'ye, Türk gazetelerine, CNN Türk'e intikal eden haberin New York Times üzerinden Observer'a yolculuk edişi...

Gazeteciler niçin ölüyor?
Eğer işin doğrusunu öğrenmeden, ilk tahminlere ve tercihlerimize dayalı olarak üfüreceksek, niye muhabirleri ateş altına gönderip hayatlarını tehlikeye atıyoruz?

Koşun koşun, kavga çıkıyor!
Hürriyet durduk yerde kültür-sanatla ilgilenir mi? Peki, ne olmuş? Hilmi Yavuz'un Orhan Pamuk'a hakaret ettiği yazısı bulunmuş, büyütülmüş de büyütülmüş...

İnsaf beyler, bu çeteden kaç tane var?
Olay eğlenceli, tamam, ama benim için sürprizi de olmadı, çünkü ben aynısını aylar önce TV'de izlemiştim. Hayli ciddî bir problemle karşı karşıya bulunduğumuzu sanıyorum.
Radikal Haber Müdürü'nün açıklaması ve benim itirazım

Her şeyi Salkım Hanım yaptı!
MHP'li Meclis ıdare Amiri'nin TRT Genel Müdürünü vatan hainliğiyle suçlaması, bakan Yılmaz Karakoyunlu'yu da suçlayabileceğini söylemesi, "büyük gazete"ye manşet oldu. Hürriyet'e göre işin içinde başka iş var.

Atlayın beyaz arabaya o zaman!
Hürriyet gazetesi, Ankara'nın Yenişehir Belediyesi'nden sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de beyaz cenaze arabası kullanma kararını manşetinden duyurdu.

Yeni Şafak, mâhut eski terane
"Necip Fazıl'a Nazım Hikmet sansürü"nden girelim, İsmail Türüt'ün ekonomi uzmanlığından medet umulan bir muhalefet çizgisi üzerinden geçip, Hocaefendi'yi besleyen polislerin varlığından çıkarmamız gereken derslere gelelim.

Özkök'ün elektrikli testeresi
Hürriyet köşeyazara05; Serdar Turgut, Medyakronik'i eleştirdiği ve bizim alaycılık yeteneğinden yoksun, darkafalı fanatikler olduğumuzu ileri sürdüğü bir yazı yazdı.

Basın, kendi bacağını kurşunladı
Ankara'nın dibinde meydana gelen kazada bile herhangi bir habercilik çabası gösterilmiyor, iç kaldırıcı bir ayrıntı bulunur bulunmaz bünün üstüne atlanıyor. Sonra yazılanların tamamen hayal ürünü olduğu ortaya çıkıyor. Bu sefer ajans suçlanıyor.

Bizden habersiz oluyor her şey
Türkiye'de insanların düşüncelerini nasıl, ne kadar, neleri göze alarak ifade edebileceği, hangi yasalara göre cazalandırılacağı, TC vatandaşlarının karışabileceği bir konu değil. AB ile devletin sahipleri arasında bir pazarlık unsuru.

Chumbawumba bizi "satmış" mı?
Gazetecilik biraz da, nereye bakacağını bilme zanaatı değil mi? Ya da baktığın yerde ne göreceğini. Radikal'deki haber başlığı, "Paranın dediği oldu" diyor. Haberse, aksini söylüyor.