Vali bi jakuziye girmesin mi?
"... Hem de Diyarbakır gibi herkesin neredeyse haritadan sildiği bir ilde görev yapan valisine bir jakuziyi çok gören bir milletiz. (...) Vay efendim konağa jakuzi yapılmışmış..."

Hamlet'in şatosunda onun gördükleri...
"...Salonu gezerken ürpertileri yaşadım. Galatasaray'ı bir kez daha sevdim. Çünkü Galatasaray kimseye zehirli kılıç çekmez, zehirli sıvı vermez..."

Alvin Toffler'in tavsiyeleri
"...Yıllar akıp gidiyor... Dün Alvin Toffler'le telefonda konuşunca, ne kadar uzun zamandır görüşmediğimizi hatırladım..."

Yine mimar hatası
"... Toplumu, karpuz gibi, tam ortasından, rejim muhafızı – rejim muhalifi olarak ikiye bölme becerisini, en mükemmel şekilde yerine getiren 'Asıl Bölücü' zihniyet; tüm dünyada 'oyun' olarak görülen futbolu bile becerdi..."

Sıradaki gelsin!
"...Bir çok uzman, çok bilen maçtan önce aynı mantalite içindeydi: 'Kendimizi affettireceğiz.' Suç mu işlendi? İtalya'ya yenilmenin bedeli ceza mıdır? Ya da İsveç ile yenişememenin... Galiba sırası geldi böyle işe işemenin..."

Sordum öğrendim
"...- Ülkenin geleceği nasıl? / - Türkiye'nin önü açık. / - Nedir bunlar? / - Bankacılık, turizm ve ticaret. Sadece uluslararası piyasalarla rekabet etmek için enerji ve finansman maliyetlerimizi onların düzeyine çekmemiz yeterli..."

Anadolu ayağa kalkmış!..
"... Görmelisiniz... Herkes, her yöre 'kalkınmak've 'çağı yaşamak' istiyor. Yani atılım içinde... İnsanlar çağdaş uygarlığı yakalama kavgasına girmiş... Türkiye her gün biraz da Atatürk'ün istediği Türkiye oluyor..."

Hangi salam, hangi kekik, ne ekranı, ne polisi...
"...İstanbul'da İETT otobüsünü yakıp, polis otosuna ateş açanlar yakalandı diyelim. Bunları E tipi mi, yoksa F tipi mi ağırlayacağız. Kahvaltıda Maret mi, Pınar salam mı vereceğiz?"

Türk generaline çek git denmesi
"...Dünyanın hiçbir ülkesinde ve hiçbir köşesinde Cenab-ı Hakk'ın hiçbir kulunun bir Türk generaline 'Çek git' diyemeyeceği mahkeme kararıyla öyle bir tescil edilmeliydi ki..."

Sen neymişsin be abla?
"...Diyet ve sağlık konusundaki yazılarıyla dikkati çeken genç köşe yazarı Aylin Livaneli, bir yıllık çalışmanın ardından ilk kitabını çıkarttı. Sağlıklı ve güzel yaşamak isteyenler için..."

Roma, Fransa ve öbür uygarlıklar...
"...Roma, Fransa gibi büyük uygarlıklar, bir taş ve mermer şehvetine kapılmışçasına her yere büyük anıtlar, köşkler dikerken İstanbul Osmanlıları niçin küçük ahşap evlere..."

Küçük bir tur
"...Hüsamettin Özkan'dan ricamızdır. Mümkünse Ecevit'i ikna etse... Alsa, İstanbul'a getirse... Bağdat Caddesi'nde bir yürütse... Dükkanları, vitrinleri, kafeleri görse Ecevit..."

Bir duyarlılık yoğunlaşması
"...Sağına bakma, soluna bakma yoksa bunalırsın / Bu gani ortamda fazla durmakla tıkanırsın / Bittik tükendik artık bu yollarda / Can cana, yan yana ineriz metroya..."

Gençliğin dehşeti
"...Beni esas hayrete düşüren e-postaya gelen mesajların saatleri! Saat sabahın 4'ünde ulaşmışsa belli, bakıyorum, Amerika'da üniversiteye giden Türk gençliği işe el atmış..."

Kartal öter vizyon... n'olur..?
Yazar gittiğinde Özal Okluk Koyu'nda bilgisayarının başında oturmaktadır. Yazara American eagle'ı öttürür. Bu, Türkiye'nin vizyona kavuştuğu büyülü andır...

İki tip deha üstüne
"...Yaratıcı deha ideyi bulur, var eder, oluşturur, ortaya çıkarır. Aksiyoncu deha ise bu ideyi alır, teşkilatçı, yönetici kudretiyle şekillendirip hayata mal eder..."

Kürtçe TV'de süper çözüm
"...Kürtçe yayının Kürtler açısından pratiği yok. İşletmeciliği çok pahalı. Neyle finanse edilecek? Reklam alamaz, bağış toplayamaz...Denklemi böyle koyunca..."

İnşaat gibi görünen yatırımlar...
İhlas Holding, sadece para kazanmayı amaçlayan ticari bir şirket değil. O, kuruluşundan beri "sevgi"yi esas alan, "insan"ı öne çıkaran ... bir kuruluş...

Nakaratın vokalisti
"Dün sabah Ankara'da, Türk Psikologları Derneğinin Kurultayında... psikoloji dünyasına dışardan bakışı yansıtan panelistlerden biriydim..."