Belden aşağıda kim dolaşıyor olayı

 

Benim merkezdekiler gibi her gün beş-on gazete görme şansım yok. Kahveye ne gelirse o, bir de benim üstüne kattığım. Bir gün Hürriyet alırsam ertesi gün Milliyet, sonra Sabah, idare ediyoruz. Sabo (tahta terlik değil, bizim sendikacı, Sabahattin) gelirse Cumhuriyet getirir, Yıldız Teknik tayfası, Zeki ile Abuzer'de Radikal bulunur, Fotomaç'la Fanatik zaten banko; bir de bunlar.

Cuma günü bir yanlışlık yapıp Hürriyet aldım ve bir süredir burada kendimi müdafaa etmeyi istediğim hususta lafa girmenin tam vakti olduğuna kanaat getirdim. Mevzu şu: Bana sanal âlemin derinliklerinden ulaşan bazı arkadaşlar diyorlar ki, Suntur abi, veyahut kardeş, her neyse artık, bey diyen bile çıkıyor, biz seni zevkle takip ediyoruz (eksik olmasınlar, koçlar), fakat bazen üslûbun azıcık argoya kaçıyor, bazen de belden aşağı titreşimler dolaşıyor satırlarının aralarında...

Şahsen katiyen böyle bir temayülümün bulunmadığını bildiğim için yüreğim ferah gönlüm Cumhur Ersümer'den bile rahattır da, ulan milleti gıcık edecek bir halt ediyor olmayalım diye merkezdekilerin de ağzını aradım o maillerden bir-ikisini forvard edip. "Haşa" dediler. "Ne alâkası var, abi, sen bildiğin gibi devam et." Hattâ bayan arkadaş kıkırdadı, "Ay hiç olur mu Suntur bey? Takılmasak böyle onun bunun dediğine..." dedi.

Dediğim gibi, milletin cızırtılarına bir mânâ verir miyim diye icap eden iyi niyeti gösterdim, fakat cuma günkü Hürriyet'i gördükten sonra, dedim ki kendi kendime: Oğlum Suntur, sen bildiğin bütün bayramlık ağızları biraraya getirip topluca açsan böyle gökyüzüne doğru devâsâ bir huni gibi, bunların tırnağı olamazsın, ne diye vıkvıklanıyorsun durduk yerde?

Muhterem biraderler, bu Hürriyet, koskocaman bir şekilde, "biz sergilenen mala bakarız" diye başlık atmış orta sayfasının tepesine. Yandaki o garip şekilli kırmızı nanenin içinde de "FP'liden frikik yorumu" yazıyor. Alman kadın gelmiş ya bunlara ziyarete, kısa etekli. Gazeteye bak ulan, kafadan "frikik" diyor. Altına da aylar evvelki bir başka frikik vakasını hatırlatalım diye başka kadının resmini koymuşlar. Faziletli şahıs "açılan mal" diyor, gazete "frikik" mrikik dümdüz gidiyor...

Bi sayfa çeviriyorsun, MHP'li milletvekili bir kıymetli şahsiyetin "Bunların derdi karı" diye bir lafı! Ölüm orucundakiler için demiş ki şahıs: "Karılarıyla ve kızlarla birlikte yatma şansları ellerinden alındığı için bu eylemlere kalkışıyorlar." Yahu, parmağını kıpırdatacak halleri mi kalmış, birer birer ölüyorlar işte! MHP'li şahsın kafa kafa değil, ona şüphe yok. Fakat gazeteye de şöyle iyice sokulup bakınız, abiler ablalar, şeftali seçer gibi. Adam belli ki, ölüm orucundakilerin hepsi ölse pek sevinecek, hattâ gidip bizzat infaz yapma imkânı bulsa o esnada fotoğraf çektirip salonuna da asacak, işlemeli saatin yanına. Fakat gazete böyle bir şahsiyetin zaten yaratmış bulunduğu rezaletle yetinmiyor, "ölüm oruçlarına farklı bakış" diyerek "Bunların derdi karı" gibi bir başlık buluyor.

Ben bu başlıkları bulanlardan bir-ikisiyle tanışmak istiyorum. Merkezdekilerden rica edeceğim. Onların tanıdıkları var, biliyorum. Bu başlıkları bulanlar acaba başlık bulmadıkları zamanlarda neler yapıyorlar? Karılarıyla ve kızlarla yatma bakımından fikstür ve puan durumları ne âlemde?

Burada kesiyorum. Ve şimdi size, başta temas ettiğim mevzuda ebediyete kadar temiz çıkmamı temin edecek suali soruyorum: Bu bahsettiğim mevzularda ben şayet şu okuduğunuz lafları yazmakla yetinmiş ve aslında pekâlâ pek meşru iken icap eden hiçbir belden aşağı lafı buraya sokmamayı becermişsem, artık kimse benim edep ve terbiye hususlarındaki dikkatim hakkında cila çizici ve iltihap yapıcı teşebbüslerde bulunamaz.

(Gazeteyi gördüğüm vakit yakın çevremdekilere hitaben sarf ettiğim sözler özel hayata girer ve yayımlanmak üzere söylenmemiştir. Resmî görüşüm yukarıdaki gibidir.)

 

F. SUNTUR'UN YAZILARININ
TOPLU LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN

F. SUNTUR'UN BİR SONRAKİ
YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN