Krizin tesirinde Beymen olayı

 

Bu krizin hepimize birtakım tesirleri oldu, daha da olacak. Bu bakımdan, sadece ekonomiye tesirleriyle meşgûl olmak hadisenin tamamına uyanmamızı engelleyebilir. ıkaz ediyorum.

Ayrıca, hayır efendim! Ekonomiye olan bize de olmuyor mu, falan demeyiniz. Olmuyor. Yani oluyor ama öyle olmuyor. Ekonomiye olan bize oluyor, ama yalnız kötü şey olursa. Bize olan bazı kötü şeylerden de ekonomiye hiçbişey olmuyor. Fakat bu bahsi geçelim.

Kriz sebebiyle mahallemizin emektar köftecisi Salim Reis'in, ortam türlü artistliklere müsaitken bunlara tenezzül etmeyerek dükkânın başına geçen oğlu (akranımız olur) Bertan (isim Nadide Teyze'nin bastırması neticesinde konmuştur) köftenin yanına rendelenmiş havuç koymayı kesti meselâ. Fiyatı artıramam, ekmeği bol yeyin, diyor.

Kıymetli kahvecimiz Dursun, ufaklığın işine son vermeye kalktı, kamuoyundan gelen tepkiler nedeniyle geri adım atmak zorunda kaldı. ılk altı ay için sıfır zamda anlaşma sağlandı. Hepimiz de söz verdik en az yarım saatte bir çay içmeye. Tevfik abi yine meseleyi tam anlamadan atlayıp, "Evlâdım, biliyorsun bana dokunuyor" diyecek oldu, kendisine çay yerine adaçayı içmesinin problem olmadığını izah ettik.

Krizin tesirlerinin manevî yönü beni daha çok ilgilendiriyor, bunun üzerinde inşallah uzun uzadıya duracağım bir gün. Lâkin bu tesirlerden biri de galiba bu mevzudan bahsetme hususundaki isteksizliğim. ıştahsızlık gibi bişey yani.

Fakat meşhur firmalarımızdan birinin halinden bahsetmeden de edemeyeceğim. Beymen'e ekonomik bakımlardan ne oldu, bunu ben bilemem elbette. Fakat başka bakımlardan bi haller olduğundan eminim şahsen. O reklamları gördünüz mü?

ılkinde, sivil vaziyette bir siyah kardeşimiz yere uzanmış, bir figür attırmış, öbür taraftan da üst kısmını merak etmemek elimizde olmayan bir hatun kişinin bacakları bir şekil yaparak dalmış resme. Bakıyorsunuz, ortada sadece bir ayakkabı var. O da, bir taban, bir topuk, üç incecik şeritten ibaret. Haydi, kızın ayak parmaklarındaki ojeyi de katalım, topu topu iki mal var dükkânda satılabilecek. Evvelâ, tasarrufa mı çağırıyorlar diye şüphelendim. E, klasik bir mizah anlayışıyla yetişmişiz bir yerde. Sonra, ne yalan söyleyeyim, yeni bir pozisyon fantezisi mi, yoksa Taocu vaziyetler mi falan diye şöyle bir düşündüm. Fakat baktım, imkânı yok, resmin dışından dolanıp kavuşmaları imkânsız. E, niye biri yatıyor öyle, öteki bacaklarını uzatıyor oraya? Ulan yoksa Beymen mağazalarında artık bunlardan mı satılacak? Yok artık!

Bilahare, öbür reklam çıktı meydana. Bu sefer grup durumu var. Neyse, iki gömlek, kızın bluzu, bir de eşarp, hiç değilse dört mal görünüyor. Pardon beş. Kızın küpesi de var. Fakat bizim siyah oğlan ketenpereye gelmiş. Kızın boynunu okşuyor fakat kız ona arkasını dönmüş, bir beyaz oğlanla dudak dudağa yapışmak üzere. Siyah oğlanı diskalifiye mi etmişler yoksa grup halindeyken bir ara böyle bir görüntü mü oluşmuş, orasını çözemedim.

Hele bir de resmin altında "Beymen'de sıcak seçenekler" yazmaz mı!?

ılâveten, o ufak yazılarda Anneler Günü falan diyor. Yahu bir defa o kız onlardan herhangi birinin annesi olacak yaşta değil. Olsa zaten, ayrı rezalet.

Yanlış anlamayın. Ben mahalle şartlarının elverdiği ölçüde gayet geniş düşünen ve kimseye kendi bileceği iş için zart zurt etmeyen bir kardeşinizim. Bu yüzden de kahvede az itilip kakılmamışımdır. Hepsine icap ettiği tarzda direndiğimi araya sıkıştırayım.

Şimdi ben bu Beymen'in durumu hakkında pek endişeleniyorum. Gazetecilik âdâbına sığmaz, biliyorum, fakat gidip bir Beymen mağazasına da bakamadım henüz. Ama bakacağım. Söz. ıçeri girmeye çekinebilirim. Ne de olsa milletin mahremiyeti falan sözkonusu olabilir. Ayrıca, o kız da oğlanlar da muhtemelen çok pahalıdır, biz alamayız. Zaten alsak ne halt edeceğiz.

Belki de Beymen internet sitesi kuracak. Hani şu abone olunanlardan. Ne bileyim, düşünüyorum, düşünüyorum, reklamlara bakıyorum bakıyorum, aklıma başka şey gelmiyor.

Krizin tesirleri deyince... işte böyle şeyler de var. Millet perişan oldu yahu...

 

F. SUNTURÕUN YAZILARININ
TOPLU LÜSTESÜ Ü‚ÜN TIKLAYIN >>>

F. SUNTUR'UN BÜR SONRAKÜ
YAZISINI OKUMAK ܂ÜN TIKLAYIN >>>