Derviş geldi hoşgeldi

 

Şahsen ortalıkta boyunbağı bağlamadan Kartal'ın defans sorununa, gecelik repo faizlerinden Avrupa yolu taşlıdır mevzuuna mevcut ve mümkün bütün başlıklar altında ahkâm kesen zevattan çeşitli eksiklerim olduğunu bilmez değilim. Lâkin bakıyorum bakıyorum, zap âletine her elimi attığımda, "Kendine gel Suntur," diyorum Abdurrahman Palay sesiyle, "sen onurlu bir insansın, kendine verdiğin sözü tut, geçme, atlama, zıplama başka yere, seyret, kulak ver, hatmet hepsini!"

Ve ediyorum. Ve bu şahısların bir kısmını izlerken kendimi bazen bir büyük devlet adamı, bazen dünyanın en bi namus timsali ve, Allah muhafaza, bugünlerde de ekonomi âlimi zannediyorum.

ışbu bakımdan bazen birkaç laf etmeye hakkım vardır. Onu demek istiyorum yani.

Şimdi Kemal Bey geldi. Hoşgeldi. Benim gözüm tuttu adamı. Normal insan gibi konuşuyor o mikrofon ormanının karşısında. Bu kafadan artı yazar bir kere.

Bir de, mahallece en çok memnun olduğumuz şey, manavdan dönerken torbalarını taşıdığım Mübeccel Teyze ile orta ikideki torunu Tuğba'nın da üzerine basarak ifade ettikleri üzre, Kemal beyin milletin fakirliğine kafayı takmış bir kimse oluşu. Onun bunun fakirliğinden rahatsızlık duyan ekonomici, köşedeki fırın kapanmasın diye ekmek ve sandviç ekmeği imalatından vazgeçen, mahalle takımının iki kat formasını iki kere söyletmeden yaptırmış büyük insan, Arzu pastanesi sahibi Mahmut ağabey gibi bir şey olmalıdır. Kendisi ne yazık ki rahmetli oldu, sizlere ömür.

Benim ziyadesiyle merak ettiğim husus, bu adam herhalde bütün o kurtlarla çakallarla tek başına dövüşmeyecek. Ekonomi dediğin çakal sofrası. O "şöyle yapalım, böyle olsun" dedikçe birileri pirelenecek. Hani bizim avantalar falan muhabbetleri ne olacak? Halk Bankası'nı şunu bunu Hüsam beyden aldılar, Kemal beye verdiler. Kemal bey namusunu namlu gibi dayarsa emrindeki müdür-memur takımının şakağına, ortaya çıkacak ki, kimse bir şey apartmayınca aslında ortada pekâlâ para oluyor. Eşe dosta savrulmayınca devletin elinde bile para kalıyor.

Bu durumda ne olacak? Ekonomi düzelmiş gibi olacak haliyle. Madem mesele parasızlık...

Bütün bunları da çakal taifesinin hepsi oturup ööle seyredecek mi, onu şeyetmeye çalışıyorum deminden beri! Bir müddet sonra, kafamıza iktisat kitabı attı filan diye Kemal beyin üstüne çullanmasın bu Hüsam beyler falan, basını masını da alıp? O kitaplar da epeyce kalın oluyor, oğlanlar okuldan direk kahveye gelince görüyoruz. Bu sefer personel zayiatı falan da meydana gelebilir.

Neyse, lafı gevelemeyeyim. Diyeceğim şu ki, böyle bir vaziyet meydana gelirse Kemal bey hiç tereddütsüz sallasın en kalınından iktisat kitabını. Biz arkasındayız. Mübeccel abla ve Tuğba ile birlikte.


 

F. SUNTUR'UN YAZILARININ
TOPLU LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN

F. SUNTUR'UN BİR SONRAKİ
YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN