Hassas noktalara elleşmeme olayı

 

Haaa, işte bak, asarsın kesersin, silah zorunlan cümle âlemi pıstırırsın, amma velâkin iş bi noktaya gelir, bu da Türkiye'nin bi noktaya gelmesine benzemez, orada lank diye kalırsın orta yerde. ıstelik bu hıyarlar sadece lank diye kalmamış, üzerine tatlı olaraktan bi temiz sopa da yemişler, anlayabildiğimiz kadarıyla.

Mevzu şudur: Pakistan'ı kasıp kavuran Taliban cemiyeti, kadınların orasına erkeklerin burasına el attıktan sonra, hassas çizgiyi geçip yeşil sahalara uzanmaya kalktı. Futbol oynanmasın demeye sıkmıyor tabiî, şort giyilmesin falan, oradan tutturmaya çabalıyorlar. Geçen gün, bir kasabada stadı basmışlar, maçı durdurmaya kalkmışlar, şort mevzuundan. Seyirci de aynen dalmış. O da nasıl seyirciyse, "bazısı tüfekli"ymiş gazeteye göre. (Yani, iki gazeteden baktım biyerde.) E, bunlar da herhalde boş gelmemişler, bi arbede, bisürü insan yaralanmış.

Yaralanma vaziyetleri fena da, yeni yetme zorbalara sıkı ders olmuş, beden eğitimiynen beraber.

Kardeşim, sen daha bu memleket idare etme işlerine yeni girmiş bir acemi güruhusun. Elin Balkan zorbasının bile başına neler geldi, haberin yok. Tabiî, etrafta ne oluyor bitiyor, alakân yok ki. Oğlum, sırf öbür dünyayla meşgûl olarak bu dünya idare edilir mi!

Neyse, siyaset işlerini bırakalım. Bu Hırvatlar Sırpları sürklase edip çiti çektiler ya memleketlerinin etrafına. Hepsi de girmiş havaya, "en büyük Hırvat başka büyük yok" ayakları falan... Bunların başına çöreklenen zat-ı muhterem, Tujman denen şahıs, tuttu, komünizmin izlerini sileceğim ayağına koskoca Dinamo Zagreb'in adını Kroatia Zagreb yaptı. Dinamo'yu atınca seyirci kaldı mı öksüz... Önce bi şaşaladılar, sonra giriştiler her maç "di-na-mo di-na-mo" tezahüratına. Tujman bozulur, bi halt da diyemez, dinamo seyircisi de en betonundan vatan millet düşkünü. Lâkin takımın adı dinamo, seyirci ne yapsın, kutsal değerlerine el uzatılmış, manevi değerler zırt pırt siyasetin gidişatına göre ellenmez ki!

Sonra ne oluyor? Tujman maça geliyor. Bi bakıyor, karşıda koskoca pankart: "Dinamo'muzu geri istiyoruz!"

Hani şimdi Hırvat ordusunun şort giydiniz diye maç durdurmaya kalkışması tabiî ki mevzu dışı.

E, dedik, seyirci en az Tujman kadar vatan millet Zagreb'ci... Bi halt diyememiş herif tabiî. Seyirci de dinamo diye bağırıyor halen.

Bu Talibanlı düdüklerin uyanamadığı pek çok mevzu var da, hani bu artık kör parmağım gözüne misali.

Buradan Suntur kardeşinizin siyasetçi tayfasına bir nevi kıyağı olsun şu nasihat: Hassas noktalara elleşmiyeceksin, çizerler sahanın ortasında tüfekle müfekle.

(Çıkış alıp yazıyı Osman abiye götürdüm. Beğendi.)

 

F. SUNTUR'UN YAZILARININ
TOPLU LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN

F. SUNTUR'UN BİR SONRAKİ
YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN