Bayılırım her problemi "10 maddede", "8 günde" falan çözme reçetelerine
Ben yaptım, hemen değiştim

 

Amerikalıların, bütün sorunlarımızı şıp diye çözen, güzel, taze, genç, sağlıklı vs. olmanın bütün sırlarını içeren kitaplarından biri, Sabah'ın sayfa doldurmasını sağlıyor. "10 Günde Turp Gibi Olun" programına göre gün gün ne yapmamız gerektiğini gazete bize ayrıntılarıyla aktarıyor.

Duşa elini uzatan çıplak kadın fotoğrafı gibi hoş malzemelerle de süsleyerek.

Bu programın en dikkat çekici yanı, "Rüya Günlüğü"ne verdiği özel yer. Devamlı rüya günlüğümüze birşeyler yazmamız ve mütemadiyen bunları okuyup yorumlamamız gerekiyor. Eğer benim gibi, rüya niyetine sık sık kâbuslar gören biriyseniz yandınız.

Dikkatimi çeken ikinci nokta, mango, avokado gibi meyvelerin programda belirgin bir yer tutması. Bu konuda bir şey demeyeceğim.

Benim en çok hoşuma giden kısım, 6. günde yapmamız gereken "Hesaplaşma Egzersizi". Bakın nasıl olacakmış:

"Bu egzersizin amacı asıl benliğinizi ortaya çıkarmak. Elinize kağıt kalem alarak 9 ayrı liste hazırlayın. 1. Yaşamınızı etkileyen insanlar. 2. Yaşamınızı etkileyen mekânlar. 3. Yaşamınızı etkileyen tarih ve olaylar. 4. Olumlu özellikleriniz. 5. Olumsuz özellikleriniz. 6. Sizi rahat ettiren şeyler. 7. Sizi üzen şeyler. 8. Sizi tatmin eden şeyler. 9. Sizi korkutan şeyler. Sonra listeyi inceleyin ve değiştirmek istediğiniz özelliklerinizi işaretleyin."

ışte bu kadar. Meselâ ben yaptım. Hemen değiştim. Birden bir baktım, sarışın olmuşum, elimde bir tenis raketi, lise bitirme sınavlarına hazırlanıyorum.

Zırvalamayayım. Sadece "olumlu özelliklerim"den birini söyleyeyim: Bu işi yapıyor olmasam asla bu gazeteleri okumazdım.

 


Hey, başarabilirsin dostum!

 

Milliyet muhabiri Ayşegül Sönmez'e Cenova yaramadı. Veya küreselleşme karşıtı göstericilerin arasından çıkıp bizim normal hayatımıza karışınca bir haller oldu ona. Döner dönmez, "Modern Mucize ­ NLP" diye bir dizi hazırlayan Sönmez, her gün boy boy fotoğrafları basılan Gül Ökçül adlı bir hanımın anlattıklarını bize aktarıyor. Korku ve kıskançlıklarımızdan kurtulup mutluluğa ulaşabiliyoruz, falan, bu hanımın verdiği dersleri iyi çalışırsak. Her aşamada muhakkak "SMART", yani akıllı olmamız şart ama. (Bu SMART niyeyse hep böyle büyük harfle yazılıyor.) Eğer kendinizi mutsuz hissettiğiniz bir durumu birden tersine çevirivermek istiyorsanız aktaracağım örnekleri okuyun.

"Modern Mucize ­ NLP" dizisinde önerilenlerin bu kadarıyla bile, nasıl bir mucize karşısında olduğumuzu anlayacağınızı umuyorum. Anlayamazsanız, idrak geliştirmeyi konu alan bir sonraki diziyi bekleyin. Buyurunuz:

"Kağıt kalem al, liste yap ve ayıl! - ...hayatımızda kabul edemeyeceğimiz şeylerin listesini çıkarmamız gerekiyor. Hemen şimdi tahammül edemeyeceğiniz şeylerin listesini yapın... Artık başarısız olmak istemiyorum. Artık az para kazanmak istemiyorum... Artık hayatımın benim kontrolumun dışında akmasını istemiyorum... gibi. Bu liste bizi ayıltıyor."

"Bağlayıcı inançlardan kurtulun - ...Ayşe fakir bir ailede büyümüştür. Boyu kısadır, doktor olmak istemiş, olamamıştır. Halkla ilişkilerle uğraşır ve 'Kimse beni sevmiyor' der. Şimdi Ayşe'nin inançlarını değiştiriyoruz. 'Mutlu bir çocuktum. ıyi bir halkla ilişkiler uzmanıyım. Boyum uzun olmadığı için erkek arkadaşımla birlikteyken topuklu giyebiliyorum. Erkek arkadaşım ve annem babam beni seviyor. Ne yaptık? Kötü şeylere odaklanan Ayşe'nin inançlarının temelindeki varsayımı bozduk. Yeni ve pozitif konsantre olabileceği gerçeklere odaklanmasını sağladık."

Saf Amerikalıları kandırmaya yönelik bu "mucize"leri geliştirenleri elime geçirsem bir odaklayacağım ama...