Kazım Koyuncu, tam da bu memleketin en çok ihtiyaç duyduğu insanlardandı. Memleket bunu ne kadar fark etti, bilemiyoruz. Ama ben öyle düşündüm.

Kazım'ı Zuğaşi Berepe zamanından beri izliyor, günün birinde önemli ve yeni bir müzikal açılım getireceğine güveniyordum. Ama beni bir "Kazım filmi" yapmaya, bunun için iki yıl uğraşmaya, arada evim soyulup filmin yapılmış iki saati aşkın bölümünü kaybetmeme rağmen işe yeniden sarılmaya yönelten şey sadece onun müziği değil. Bu memleketin en çok ihtiyaç duyduğu ama ne yazık ki, kolay kolay yetiştiremediği insan tipinin harika bir örneği olarak gördüm onu.

Peki niye o kadar gerekli bir insan? Onu üç buçuk saate yaklaşan süresi içerisinde üzerinde günlerce düşünmediğim, daha iyi yapabilmek için defalarca uğraşmadığım hiçbir dakikası bulunmayan ve Kazım'ın hayatına ve anısına yakışırlığını durmadan yeniden sınadığım bir filmle anlatmaya çalıştım; bu yüzden burada söze dökmeyeceğim.

Filmde de size bunu sadece Kazım anlatacak. Bir belgesel olarak değişik iddialar taşıdığını söylemekten kaçınmayacağım bu filmde, Kazım’ın ardından yapılmış konuşmalar, üstüne söylenmiş sözler falan yok. Sadece kendi konuşuyor, çeşitli dönemlerdeki grup arkadaşlarıyla birlikte çalıyor, söylüyor.

İkinci sebebimse çok özel, biraz da tuhaf. Hiç tanışmadığım halde, onu kaybettiğimizde bir arkadaşımı kaybetmişçesine üzüldüm. Üzüntümün çokluğundan sözetmiyorum; bir arkadaşımızı kaybettiğimizde hissettiğimiz şey, başka üzüntülerle karıştırılmayacak kadar farklıdır.

Bu sitede, film ve yapılış süreci üstüne anlatmak istediklerim yeralıyor. Bunların yanısıra, Kazım'ın müziği üzerine düşündüklerimi yazdım. Filmde çevirisiz yeralan Lazca parçaların çevirilerini de okuyabilirsiniz. Ayrıca film hakkında biryerlerde birşeyler çıkarsa onların linklerini vereceğim, yapılacak gösterimleri duyuracağım.

Kazım, şarkılarla aramızdan geçti. Ne yazık ki hakikat bu. Geçip gitmesin istiyorum.

 
dvd_etiketler
3 DVD'lik set halinde, piyasada

"Şarkılarla Geçtim Aranızdan", nihayet piyasada. CD-DVD satan dükkanlardan edinebilirsiniz. Kazım'ın yakın arkadaşlarının desteklediği fikrimi Kazım'ın yasal varisi olan Koyuncu ailesinin de onaylamasıyla, Kazım için bir film yapma dışında, başka bir hayalimi daha gerçekleştirebileceğim. Filmin geliri Umut Çocukları Derneği'ne kalacak. Sokak çocuklarının hayatını kurtarmakla uğraşan bu derneğe katkı yapabilmemiz, şüphesiz öncelikle Kazım'ın ailesinin gösterdiği anlayış sayesinde. Ama Kalan Müzik'e de teşekkür borçluyum. Geliri sokak çocuklarına gitmek kaydıyla, üç DVD'ye sığan bu üç buçuk saatlik filmi çıkarmayı kabul ederken Hasan Saltık, inanın, beş saniye bile düşünmedi. Ulaş Özdemir de işe en az benim kadar hevesle sarıldı.


belgesel
oykum
kayiplar
muzik
emek
lazcalar
zb
 
FİLMİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN
 
 
BU SİTEDE YERALAN YAZILAR, AKSİ BELİRTİLMİYORSA BANA AİTTİR. / ümit kıvanç